Dieta kopenhaska w ostatnich latach stała się niezwykle popularna. Jej główną zaletą jest to, iż jest niezwykle krótka – trwa zaledwie trzynaście dni. Większość osób stosujących dietę odchudzającą marzy o tym, aby osiągnąć jak najlepszy efekt w możliwie najkrótszym czasie. Niestety, ten krótki okres ma też negatywne skutki – by dieta była skuteczna, trzeba bardzo rygorystycznie przestrzegać jej zaleceń i spożywać wyłącznie dania ze ściśle ustalonego jadłospisu. W innym wypadku kuracja nie zadziała.
Dieta trzynastodniowa zakłada jedzenie trzech posiłków dziennie. Śniadanie w godzinach 8:00-9:00, następnie obiad między 12:00 a 14:00, a kolację nie później niż o godzinie 18:00. Należy przy tym regularnie i dużo pić – zalecane jest co najmniej 1, 5 litra wody każdego dnia. Co więcej, ustalony jadłospis musi być przestrzegany – posiłków zaplanowanych na jeden dzień, np. poniedziałek nie wolno zamieniać z tymi, które powinny być zjedzone w inny, np. we wtorek. Jedyne ustępstwo w ramach menu możliwe jest jeśli chodzi o zamianę posiłków zaplanowanych na obiad i kolację – można je zamienić, ale wyłącznie w ramach jednego dnia.
Ponadto, przy diecie bezwzględnie należy zrezygnować ze słodyczy, alkoholu oraz produktów zbożowych. Zalecane jest, aby po zakończeniu diety trzynastodniowej w dalszym ciągu zachować pewne ograniczenia – najlepsze w tym przypadku będzie przejście na dietę niskokaloryczną, która pozwoli uniknąć niepożądanego efektu jo-jo.
Dieta kopenhaska należy do najbardziej restrykcyjnych diet. Musi trwać dokładnie trzynaście dni, bez żadnych odstępstw. Dokładnie taki czas jest bowiem potrzebny do pobudzenia przemiany materii i pożądanego wyregulowania organizmu. Żeby przyniosła pożądane efekty, należy zatem przestrzegać jej niezwykle konsekwentnie. Nawet najmniejsze odstępstwo od z góry ustalonego jadłospisu oznacza automatyczny koniec diety. Co więcej, jeśli rezygnacja z diety nastąpi przed szóstym dniem jej trwania, ponownie można zastosować ją dopiero po trzech miesiącach.