Jak walczyć z zakwaszeniem organizmu? Dieta odkwaszająca

stevepb / Pixabay

Zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie jest niezwykle ważne. Badania potwierdziły, że przewaga związków zasadowych nad tymi o odczynie kwasowym wpływa pozytywnie na stan zdrowia. Jak zatem walczyć z zakwaszeniem organizmu?

Osoby, w których diecie przeważa mięso i tłuszcz zwierzęcy, nabiał, jaja, słodycze, produkty oczyszczone i ich przetwory (np. mąka czy cukier), są narażone na niepożądane zakwaszenie organizmu. Może ono przejawiać się w rozmaitych dolegliwościach, m. in.: zakażenia bakteryjne i wirusowe, ból mięśni, kości, kręgosłupa, brak energii, wypadające włosy, sucha skóra i problemy z cerą, pogorszenie koncentracji czy wahania nastroju. W takich wypadkach zalecana jest dieta odkwaszająca – stosowana nie tylko profilaktycznie, ale też pomocna w leczeniu powyższych dolegliwości.

Głównym założeniem kuracji jest spożycie 80 proc. produktów o charakterze zasadowym, czyli wszystkich warzyw, oliwy z oliwek, picie herbat ziołowych oraz herbaty zielonej, naturalnego miodu, mleka sojowego i naturalnych soków przygotowanych ze świeżych owoców. Pozostałe 20 proc. stanowią białka i węglowodany, czyli dobrej jakości żywność o charakterze kwasowym. To przede wszystkim: mięso drobiowe, chleb pełnoziarnisty, jogurty, biały ser lub twaróg, jajka, ryby (szczególnie polecany jest łosoś, makrela i sardynki), rośliny strączkowe takie jak fasola i groch, ziarna słonecznika.

Spożywanie produktów zasadowych pozwala na zachowanie pożądanego poziomu pH organizmu, dzięki czemu pomaga zachować dobry nastrój, wpływa pozytywnie na koloryt cery i poprawia trawienie, a tym samym pomaga zrzucić zbędne kilogramy.

Dieta powinna przynieść pierwsze rezultaty już po dwóch tygodniach. Efektem będzie znaczna poprawa samopoczucia i ustępowanie niepożądanych objawów rozmaitych dolegliwości. Jeśli sposób odżywiania oparty na powyższych założeniach nie będzie stosowany na stałe, warto co jakiś czas, na przykład co dwa lub trzy miesiące dietę powtórzyć, co wpłynie pozytywnie na organizm – oczyści z nadmiaru kwasów i przywróci pożądaną równowagę.