Dieta 1000 kalorii – na czym polega?

mojzagrebinfo / Pixabay

Oczywiste jest, że przy odchudzaniu podstawową zasadą jest dostarczanie organizmowi kalorii w mniejszej ilości, niż wynosi jego dzienne zapotrzebowanie. Dlatego też ogromną popularnością cieszą się diety zakładające znaczne ograniczenie spożywanych w ciągu dnia kalorii.

Jedną z nich jest dieta 1000 kalorii. Jest ona dość drastyczna, dlatego zaleca się stosowanie jej maksymalnie przez tydzień. Polecana jest jako dobry sposób na wprowadzenie organizmu do procesu długotrwałego odchudzania lub też jako metoda na szybką utratę wagi. Co ważne, przy tak ograniczonej ilości kalorii niezwykle ważne jest opracowanie odpowiednio zbilansowanego jadłospisu, który dostarczy jak najwięcej niezbędnych wartości i składników odżywczych.

Skomponowanie wartościowych, zbilansowanych, ale jednocześnie niskokalorycznych posiłków może zapobiec odczuwaniu głodu. Pozwoli też na utrzymanie odpowiedniego poziomu energii w ciągu całego dnia, co przy dietach niskokalorycznych często bywa problemem. Znaczne ograniczenie jedzenia i dostarczenie organizmowi zbyt małej ilości niezbędnych składników może bowiem skutkować zmęczeniem i pogorszeniem nastroju. Co ważne, należy zadbać o odpowiednie zbilansowanie produktów – ważne są zarówno, białka, tłuszcze jak i węglowodany, a odpowiednia ilość każdego ze składników w codziennym jadłospisie to odpowiednio: 60 gram białka, 21 gram tłuszczu oraz 145 gram węglowodanów.

Drastyczne ograniczenie kalorii wpływa na szybką utratę wagi, jednak dieta 1000 kalorii działa tylko przez kilka dni – po tygodniu staje się nieskuteczna, bowiem brak składników odżywczych znacznie spowalnia metabolizm co prowadzi do magazynowania tłuszczu. W tym czasie należy rygorystycznie trzymać się założeń i dokładnie liczyć kalorie – tylko odpowiednia dyscyplina w tym zakresie zagwarantuje efektywność diety. Aby uniknąć gwałtownych napadów apetytu i odczuwania głodu, zaleca się w tym przypadku dość częste (co 2-3 godziny) jedzenie małych posiłków. Bardzo ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu – codziennie należy zapewnić sobie około 2 litrów płynów.