Jak otworzyć sklep franczyzowy ?

chummels / Pixabay

Franczyza (ubrania) to świetny sposób na biznes, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców. Franczyza to popularna strategia ekspansji biznesowej, w której franczyzodawca daje franczyzobiorcy prawo do korzystania z jego procedur, modelu biznesowego i marki podczas sprzedaży produktu lub usługi. Franczyza jest zatem umową wiążącą dwie strony, ale powszechnie używa się jej do opisania samego biznesu.

Niektóre z najbardziej powszechnych i dochodowych franczyz to restauracje typu fast food, hotele i sklepy ogólnospożywcze, ale równie popularne stają się franczyzy dotyczące sprzedaży odzieży, obuwia i akcesoriów.

Jedną z największych (i najbardziej docenianych) zalet rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej w ramach franczyzy jest to, że biznesplan będzie już ułożony dla Ciebie. To genialne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie cierpią (lub całkowicie nie znają się) na tak zwanej papierologii.

Jednak nawet jeśli nie chcesz pisać biznesplanu i robić jakiekolwiek plany i założenia dla swojego przedsiębiorstwa, nie możesz otworzyć własnej franczyzy bez włożenia choćby minimum wysiłku, czasu, ciężkiej pracy i energii. Aby otworzyć własną działalność opartą na franczyzie będziesz musiał podjąć przynajmniej osiem ważnych kroków.

Przede wszystkim – zrób rozeznanie, sprawdź jak wygląda rynek, co z konkurencją w Twojej lokalizacji i jak wyglądają oferty franczyzodawców dostępne dla Ciebie. Porównaj je ze sobą i wybierz najlepszą. Następnie koniecznie weź udział w dniu odkrywczym/otwartym, abyś mógł “naocznie” zapoznać się z tym, co czeka Cię podczas współpracy z wybranym franczyzodawcą.

Jeśli jesteś już zdecydowany, pozostaje kwestia formalności. Dlatego musisz przejrzeć (i to dokładnie!) umowę franczyzy, a potem zdobyć odpowiednie fundusze, abyś mógł ruszyć ze swoim biznesem. Jeśli już je masz – wybierz lokalizację. Wówczas weź udział w szkoleniu, aby wiedzieć jak zarządzać tego typu strukturą i biznesem. Przygotuj się na dzień otwarcia, bo będzie to niezwykle ważny dla Ciebie dzień.

Przed podpisaniem umowy upewnij się jednak, że posiadasz wiarygodną formę finansowania biznesu, aby zapewnić sobie finansowanie nowego przedsięwzięcia biznesowego. Przeważnie jest tak, że franczyzodawcy oczekują podpisania umowy z płatnością potrzebną do rozpoczęcia franczyzy – musisz być na to przygotowany.