Czym jest dieta białkowa? Dieta proteinowa: dieta Dukana

RitaE / Pixabay

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu odchudzania jest dopiero połową sukcesu. Aby skutecznie walczyć ze zbędnymi kilogramami, najważniejszy jest wybór idealnej diety, dostosowanej do stylu życia i wymagań organizmu, ale też preferencji kulinarnych. Dieta przyniesie efekty tylko wtedy, gdy będzie stosowana, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z założeniami różnych diet, aby wybrać tę najlepszą.

Jedną z najpopularniejszych w ostatnich latach jest dieta proteinowa. Cieszy się ogromnym powodzeniem głównie ze względu na bardzo proste zasady i stosunkowo szybkie rezultaty. Pierre Dukan, francuski dietetyk, zaproponował nowatorskie zalecenia dotyczące spożycia białek, tłuszczy oraz węglowodanów. Według niego, tylko wybór odpowiednich produktów i unikanie innych pozwoli zrzucić wagę na długi czas – bez efektu jo-jo. Kuracja, w przeciwieństwie do wielu innych diet odchudzających, nie wymaga uciążliwego i żmudnego liczenia kalorii. Proponowany jadłospis jest dość urozmaicony i co najważniejsze, nie trzeba odmawiać sobie przyjemności z jedzenia.

Jej główne założenie polega bowiem na zwiększeniu spożycia produktów białkowych i jednoczesnym znacznym ograniczeniu węglowodanów oraz tłuszczy. Proteiny są zalecane w diecie przede wszystkim ze względu na fakt, że dostarczają mało kalorii, a wymagają znacznych pokładów energii do ich przetworzenia przez organizm. Tym samym, zmuszając organizm do wytężonej pracy, która wymaga spalenia większej energii, niż zostało dostarczone wraz z posiłkiem.

Co ważne, kuracja zakłada, że produkty białkowe mogą być spożywane bez ograniczeń i nie narzuca żadnego rytmu posiłków. Jest to z pewnością ogromna zaleta dla większości osób – dieta pozwala jeść w zasadzie bez ograniczeń, a przy tym pozwala na szybkie zrzucenie kilogramów. A jak wiadomo, widoczny rezultat wpływa niezwykle motywująco do kontynuowania diety, co znacznie zwiększa jej efektywność.

Dieta Dukana budzi wiele kontrowersji, głównie ze względu na to, że preferuje białko kosztem tłuszczy i węglowodanów, przez co nie jest zbilansowana. Organizm potrzebuje jednak wszystkich trzech składników, dlatego może się zdarzyć, że skutkiem ubocznym stosowanej kuracji odchudzającej będzie niedobór ważnych witamin, mikroelementów czy błonnika, który jest niezbędny do prawidłowej pracy jelit.