Najlepsze techniki walki z apetytem podczas diety

rawpixel / Pixabay

Techniki walki z apetytem podczas diety – co warto wiedzieć?

Dieta to nie tylko odpowiednie nawyki żywieniowe – to również walka z własnym apetytem. Mnóstwo osób zaczyna restrykcyjną dietę, a po kilku dniach traci motywację ze względu na ciągłe uczucie głodu i braku satysfakcji z jedzenia. Dlaczego takie odczucia nas dopadają? Czy jest na nie skuteczny sposób? Czy da się zapanować nad apetytem? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

  1. Skąd biorą się napady łaknienia?

By zapanować nad własnym apetytem, warto zrozumieć, dlaczego tak często nas dopada. Najczęściej jest on uwarunkowany fizjologicznie. Nasze ciało sygnalizuje, że potrzebuje więcej pokarmu, by zaspokoić podstawowe potrzeby metaboliczne.

Drugie źródło problemów to błędne nawyki żywieniowe. Stale podjadamy, rytm posiłków jest zaburzony, diety są niskokaloryczne, a jedzenie nas przed telewizorem czy w pośpiechu powoduje, że jemy zbyt dużo. Takie nawyki z czasem trudno zmienić, ale warto próbować.

  1. Jak walczyć z apetytem?

Istnieją pewne techniki, które pomagają w naturalny sposób zapanować nad głodem i łaknieniem.

a. Jedz regularnie

Najlepiej zacząć od utrzymania regularności posiłków i zacząć od pięciu małych, ale regularnych posiłków dziennie. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć uczucia skrajnego głodu, a także pomaga w lepszym trawieniu jedzenia.

b. Wybieraj spokojne miejsca na jedzenie

Jedzenie w pośpiechu czy w miejscach z dużą ilością bodźców, jakimi są np. telewizor, praca, zaburza proces poczucia sytości. Najlepiej przyporządkować sobie 20-30 minut wolnego czasu i zjeść posiłek w spokojnej, cichej przestrzeni.

c. Utrzymuj właściwy poziom nawodnienia

Odpowiednie nawodnienie ciała jest kluczowe, zwłaszcza podczas diety. Często zdarza się, że to, co przeżywamy jako napady głodu, w rzeczywistości wynika z poziomu nawodnienia. Jakie działanie zastosować? Na początek warto wypijać przed posiłkiem szklankę wody albo zjeść owoc z wysoką zawartością wody, takie jak arbuz czy melon, a także w ciągu dnia pić od 1,5 do 2 litrów wody.

d. Jedz produkty bogate w błonnik

Błonnik to składnik, który odczuwanie głodu opóźnia i pozwala nam poczuć się sytej na dłużej. Dlatego warto włączyć j do swojego jadłospisu produkty bogate w ten składnik. Do takich produktów należą: pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, warzywa, owoce i nasiona roślin.

e. Stosuj takie produkty, które opóźniają wchłanianie cukrów

Niektóre produkty opóźniają wchłanianie cukrów, które powodują uczucie głodu. Do takich produktów należą chociażby białko (np. w jajkach, wędlinach, rybach) i tłuszcz (np. oliwa z oliwek, migdały, awokado).

Podsumowanie

Walka z własnym apetytem to proces czasochłonny i wymagający dużej cierpliwości. Odpowiednie nawyki żywieniowe i właściwe stosowanie zaprezentowanych technik pomagają w osiągnięciu pełnej kontroli nad swoim apetytem, a tym samym w długoterminowym zachowaniu zdrowej i zbilansowanej diety. Pamiętajmy, że w żadnym wypadku nie warto stosować drakońskich diet lub negować naturalnego odczuwania głodu i łaknienia.