Żelazo w naszej diecie.

ivabalk / Pixabay

Żelazo jest jednym z ważniejszych mikroelementów, które występują w ludzkim organizmie w śladowych ilościach, ale pełnią bardzo istotna rolę w jego funkcjonowaniu. Pierwiastek ten bierze m.in. udział w wytwarzaniu krwinek czerwonych, zaś jego niedobory prowadzą do anemii. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest indywidualne i zależy od płci, wieku oraz obecnego stanu zdrowia.

Przyczyny niedoboru żelaza

Przyczyn niedoboru żelaza może być wiele, oto kilka z najistotniejszych:

  • zaburzenia w przyswajaniu tego pierwiastka przez organizm
  • źle zbilansowana dieta, zwłaszcza wegetariańska ( największe ilości tego pierwiastka znajdziemy w produktach mięsnych)
  • duża, nagła utrata krwi

Bardzo często niedobory żelaza występują u kobiet ciężarnych. Związane to jest z kształtowaniem się układu krwionośnego u dziecka i zwiększeniem zapotrzebowania na ten pierwiastek. Dlatego zwłaszcza podczas ciąży należy urozmaicać swoją dietę w produkty bogate w żelazo jak również, jeżeli zajdzie taka potrzeba włączyć suplementację.

Żelazo w naszej diecie.

Najlepiej przyswajalne żelazo to to w postaci hemowej, które występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego. Postać niehemowa, która znajduje się w produktach pochodzenia roślinnego jest nieco mniej przyswajalna. Jednak, aby zwiększyć wchłanialność tego pierwiastka należy łączyć go wraz z produktami bogatymi w witaminę C. Produkty bogate w żelazo to m.in.: mięso, podroby, jaja, kakao, pietruszka ( natka), pokrzywa, buraki.
Jeżeli poziom żelaza w naszym organizmie jest niewystarczający obawia się to najczęściej:

  • niedokrwistością, czyli anemią
  • bladością skóry
  • ogólnym osłabieniem organizmu
  • https://dobry-dietetyk.pl/zelazo-w-naszej-diecie/złą kondycją włosów i paznokci.

 

Odpowiednio zbilansowana dieta zazwyczaj wystarcza, aby poziom żelaza w naszym organizmie był na odpowiednim poziomie. Jednak czasem potrzeba sięgnąć dodatkowo po suplementację, która powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem. Nie tylko zbyt niski poziom żelaza jest niekorzystny dla naszego zdrowia lecz wysoki także nie ma dobrego wpływu.