Zbilansowana dieta jest niezbędna do zachowania zdrowia i urody. Zapewnienie organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a także witamin i minerałów wpływa pozytywnie nie tylko jako profilaktyka, ale może także wspomóc leczenie różnych chorób. Co więcej, nieprawidłowe żywienie może zapoczątkować niektóre schorzenia. Wybór odpowiedniej diety jest zatem kluczowy.
Dieta to nie tylko metoda na odchudzanie, ale przede wszystkim określenie sposobu odżywiania. Istnieje ogromny wybór najróżniejszych programów żywieniowych, z czego nie wszystkie polecane są każdemu. Te, które określane są jako zdrowe diety, mają najczęściej kilka wspólnych elementów. Jakie są zasady zdrowego odżywiania?
1. Różnorodność składników i posiłków. Tylko odpowiednio zbilansowana, różnorodna dieta pozwoli dostarczyć wszystkich niezbędnych substancji odżywczych, składników mineralnych i witamin. Co ważne, należy pamiętać, że suplementy diety nie mogą zastąpić składników dostarczanych wraz z pożywieniem, dlatego powinny być stosowane tylko w razie podejrzenia niedoborów danego składnika albo w przypadku diet niskokalorycznych.
2. Unikanie nadmiernej ilości tłuszczu oraz cholesterolu. Przy czym chodzi tu głównie o produkty pochodzenia zwierzęcego. Tłuszcze roślinne jak oliwa z oliwek czy też ryby jest bardzo korzystne dla zdrowia. Warto zatem zamienić tłuste mięso czy wędliny właśnie na ryby, masło i smalec na oleje roślinne, a tłustą śmietanę na zdrowy jogurt naturalny.
3. Spożywanie jak największej ilości warzyw oraz owoców. To najlepsze źródło witamin i minerałów, a także związków takich jak polifenole czy bioflawonoidy. Warzywa i owoce są ponadto niezwykle bogate w błonnik wspomagający przemianę materii i obniżający poziom cholesterolu.
4. Wybieranie zdrowych węglowodanów i roślin strączkowych. Podstawowym źródłem węglowodanów powinno być pieczywo z mąki z pełnego przemiału, makarony razowe, brązowy ryż czy płatki owsiane. Ponadto, nasiona roślin strączkowych są niezwykle bogate w błonnik przyczyniający się do właściwej pracy całego przewodu pokarmowego.
5. Picie odpowiedniej ilości wody, minimum 1, 5 litra dziennie pozwala utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu.