Jak twierdzą naukowcy najzdrowsze warzywo na świecie to rukiew wodna. Bylina z rodziny kapustowatych występująca naturalnie na terenie Europy Środkowej i Zachodniej, zwłaszcza w Czechach. Obecnie rozpowszechniła się także w Azji. Jak ją przyrządzać, by nie straciła swoich wartości odżywczych? Skąd ją pozyskać? Czy da się ją uprawiać w domu?
Rukiew w kuchni – przepisy
Rukiew wodna słynna jest ze swoich właściwości. Ma tak dużo witamin i minerałów, że stosuje się ją jako lek na awitaminozę. Jednak oddziaływanie temperatury może nie jedno warzywo zmienić w pozbawioną witamin papkę. Jak tego uniknąć w przypadku rzeżuchy wodnej? Odpowiedź jest prosta. Można podawać najzdrowsze warzywo na świecie surowe. Dzięki temu, że ma wyczuwalny lekko pieprzowy smak może stanowić dodatek do zupy krem – posiekaną rukwią posypać zupę, zamiast dodawać pieprz. Świetnie też da radę w przepisach na warzywne pasty, czy orzeźwiające soki lub smoothie z owoców. Drobna ilość rukwi doda im nieco wyrazistego smaku.
Innymi daniami, w których popisać może się rzeżucha wodna będą wszelkie sałatki lub kanapki. Wystarczy użyć rukwi wodnej jak sałaty, pietruszki lub szczypiorka. Albo dodać jako główny składnik sałatki lub kanapki, albo w mniejszej posiekanej ilości jako naturalną przyprawę lub smakowity dodatek.
Gdzie znaleźć rukiew wodną?
To pytanie jest dość ciężkie. Przez fakt, że rukiew nie jest bardzo popularnym warzywem, a szkoda, ciężko ją od tak po prostu dostać. Podczas poszukiwań warto wyszukiwać sklepy ze zdrową żywnością i hipermarkety, w których może się czasem pokazywać. Na odnalezienie jej w mniejszych sklepach raczej nie ma nadziei.
Czy można ją uprawiać samemu?
Jak najbardziej można. Wbrew pozorom nie jest to roślina skarnie egzotyczna, a wbrew przeciwnie – jest to rodzima roślina polska. Można ją więc posadzić w ogrodzie. Z pewnością poradzi sobie z naszym klimatem o ile będziemy pamiętać o częstym podlewaniu.
Jeśli ktoś jednak nie ma ogródka czy działki, gdzie taka roślinka mogłaby rosnąć wystarczy jej także doniczka na parapecie. Tylko znów musi być spełniony warunek odpowiedniego nawodnienia.