Szczypiorek – jedz go na zdrowie

PublicDomainPictures / Pixabay

Dziki szczypiorek – gdzie go znaleźć?

Dziki szczypiorek jest smaczny, zdrowy i można dodać go do wielu potraw. Gdzie jednak go znaleźć? Oto lista miejsc:

  • lasy liściaste,
  • tereny przyleśne,
  • parki,

Szczypiorek ten rośnie w warunkach, które są dla niego najlepsze. To roślina wieloletnia, która zimuje w gruncie i nie potrzebuje żadnego okrywania. Roślina lubi stanowiska półcieniste oraz te, które mają duży dostęp do promieni słonecznych. Czasami można zobaczyć ją także w miejscach, gdzie panuje cień, jednak niezwykle rzadko. Gleba idealna dla szczypiorku dzikiego to ta, która jest bogata w zasoby wodne, jednak nie mogą być to tereny zalane.
Zielone części szczypiorku dzikiego, pojawiają się już w marcu i dostępne są do późnego lata, często nawet aż do wczesnej jesieni. Łatwo się pomylić, ponieważ liście tej rośliny, łudząco przypominają młodą trawę. Jak je rozpoznać? Jeśli po dotknięciu, liście zaczną rozsiewać cebulkowo-czosnkowy aromat, masz do czynienia z dzikimi szczypiorkiem.

Dla zdrowia!

Spożywanie dzikiego szczypiorku, przynosi wiele korzyści zdrowotnych. To źródło wielu cennych witamin, jak na przykład A, C, K, B1 czy B6. Znajdziemy tam również kwas pantotenowy, luteinę. Szczypiorek posiada właściwości grzybobójcze oraz bakteriobójcze. Ma mało kalorii, posiada działanie moczopędne, korzystnie wpływa na wzrok. Poza tym to doskonała przyprawa, która może udoskonalić smak i aromat wielu potraw. Nie ma więc wątpliwości, iż szczypiorek tego rodzaju warto spożywać regularnie, jak najczęściej. Warto zawsze mieć zapas tej pysznej rośliny. Chociaż najlepszy smak to ten świeży, szczypiorek dziki można także suszyć albo mrozić.

W ogrodzie

Warto wysiać szczypior z nasionek, aby mieć możliwość posiadania go we własnym ogrodzie. Trzeba jednak zadbać o odpowiednie warunki, które zostały opisane w początkowych fragmentach tego artykułu. Nie ma potrzeby ochrony chemicznej ani stosowania sztucznych nawozów